www.emremuhendislik.net - 0 216 305 71 98

Emre mühendislik

LPG Cevre Dostudur

LPG nedir


Sıvılaştırılmış petrol gazı (Liquified Petroleum Gas) anlamına gelen LPG, bütan ve propan gazlarının karışımıdır. Dünyada ilk olarak 1810'da İngiltere'de kullanılan LPG, petrolün rafinerilerde işlenmesiyle ya da doğal gaz yataklarından üretilir. Dünyada doğal gaz üretimindeki artışa bağlı olarak LPG üretimi de her yıl ortalama %2 oranında artış gösterir.

LPG, normal şartlar altında gaz fazında bulunur. Fakat basınç altında ve sıvı halde saklanır. Taşıma ve depolama için sıvı hale getirilen LPG, gaz fazında tüketilir. Yanıcı ve parlayıcı özelliğe sahiptir. Suda çok az çözünür. Renksiz ve kokusuzdur. Bu nedenle gaz kaçağı durumunda fark edilebilmesi için merkaptanlar veya kükürt bileşenleriyle kokulandırılır. Hava içinde %2 ila %9 arasında bulunması patlama riskini doğurur.

LPG, ülkemizde ticari olarak; Miks LPG (%30 propan ve %70 bütan), propan (%95 ve üzeri saflıkta) ve otogaz olarak piyasaya sürülür.

LPG; Güvenlidir

Dünyada milyonlarca araç sahibinin güvenli bir şekilde lpg yi aracında kullandığını unutmayın Otogazlar için kullanılan yakıt tankları normal yakıt tanklarına oranla darbe ve yüksek ısıya karşı çok daha dayanıklı özel saclardan ECE-R 67-01’e göre imal edilmektedir. Otogaz tankları üretim aşamasından sonra kaynak yerlerinin röntgeni çekilir ve testlere tabi tutulur. Fabrikadan çıkmadan patlama, açılma, yarılma testinden geçirilerek tüketiciye bayiler ve montajcılar aracılığı ile ulaştırılır.

LPG tanklarının üzerine bağlanan şamandıra tanktaki sıvı LPG seviyesini ve LPG giriş-çıkışlarını kontrol eden çoklu kontrol ünitesinin yanı sıra yeni uygulamalarda ilave bir valf daha konulmuştur. Şamandıra üzerinde tanka  giren ve çıkan gazın iletim hatlarını açıp kapatmak için bir adet el ile kumanda edilen bir vana mevcuttur. Bu vanalar bakım, kaza ve yangın anında LPG giriş ve çıkışını kapatmaya yarar. Şamandıra üzerinde yer alan aşırı akış vanasına ilaveten yeni uygulama ile gelen bobinli valf sayesinde araca arkadan çarpma ve iletim borularının kopma yada kırılması halinde her ikisi birden devreye girerek sistemi otomatik olarak kilitler. Bundan sonra tanktan gaz çıkışı tamamen kesilir. Buda otomobil kullanıcılarının emniyeti sağlar.

LPG tankı üzerinde bulunan şamandıra, tankın %80 doldurulmasını sağlayacak şekilde ayar edilmiştir. LPG dolumu sırasında daha fazla yakıt almak amacıyla LPG tankının ileri geri sallanması ve daha fazla yakıt alması için zorlanması doğru değildir. Ayrıca herhangi bir darbe,yangın  gibi kaza durumlarında gazı emniyetli olarak tahliye eden veya korumaya alan bir emniyet sistemide mevcuttur. LPG tankı üzerindeki multivalfe entegre 27 bar basınçta açan bir emniyet valfi ile 120 derecede eriyen sigorta vardır.

 

LPG tankında herhangi bir sebepten dolayı fazla LPG akışı olduğunda (bakır borunun kopması gibi) depoya monte edilen kaçak akım valfi depo çıkışında LPG akışını otomatik olarak keser• LPG kaçağından yangın tehlikesi benzine göre daha azdır.

 

Bütün dünyada otomotiv firmaları benzin için dizayn edilmiş araçlara  fabrikasyon olarak alternatif yakıt kullanmak üzere LPG  kitleri montajı yapıyorlar.LPG tankı Bon-Fire (Yangın Testi)- LPG ile dolu tank yangına maruz bırakılarak, tank üzerindeki multivalf sayesinde tankın patlamadan basınç sıfırlanıncaya kadar dayanması test edilmektedir. Bu testi geçmeyen tank ve multivalf araçlara takılamaz (ECE R 67.01 Standardı).

LPG tank bağlantılarını güvenilirliğinin çarpışma testleriyle onaylanması. ECE R 67.01 Normuna göre tank bağlantıları önden ve arkadan çarpmalarda 20g, yandan çarpmalarda 8g kuvvete dayanmak mecburiyetindedir.LPG tankları sistemin en büyük parçası olup, aracın arka bölümüne yerleştirilmektedir. Standartlara göre tankların imalat tarihinden itibaren 10 yıl içerisinde yenilenmesi gerekmektedir. Tanklar 30 bar işletme, 67,5 bar patlama basıncına sahiptir. Tank içerisindeki LPG basıncının 10 barı geçmediği göz önüne alınırsa emniyet katsayısının çok yüksek olduğu görülür.Zaman zaman medyada yer alan  “araçtaki bomba” yakıştırması yanlıştır. Yaşanan olaylar LPG tankının araçtaki bomba değil, araçta koruyucu kalkan olduğunu göstermiştir. Bütün dünyada otomotiv firmaları benzin için dizayn edilmiş araçlara (hiç bir modifikasyon yapmadan) fabrikasyon olarak alternatif yakıt kullanmak üzere LPG ve CNG kitleri takıyorlar.

Araçlarınıza otogazı mutlaka yetkili servislere yaptırınız.

LPG; Çevre Dostudur

Tüm dünyada artan nüfus, sanayileşme ve kırsaldan kente göçler sonucunda; çevre sorunları, sürdürülebilir yaşam kalitesi ve genel anlamda dünyanın geleceği ön plana çıkmaktadır.Gelişen teknolojiler sayesinde insanoğlunun çevreye ve doğaya bilinçsiz, olumlu-olumsuz katkıları daha iyi anlaşılmakta ve genel olarak "yaşanabilir bir dünya" kavramı endişe verir bir biçimde sorgulanmaktadır.

"Yaşanabilir bir dünya" ile birlikte enerji gereksinimine yönelik düşünce ve çalışmalar gelecek konusunda bugünden alınması gereken önlemlere yer vermektedir.

Ulusal ve uluslararası bağlamda pek çok sorgulama ve çalışma yapılmakta ve çeşitli zorlayıcı önlemler alınmaktadır.

Kyoto Protokolü Birleşmiş Milletler Uluslararası İklim Değişikliği Paneli, Avrupa Birliği'nin değişik yönetsel yaklaşımları, "yaşanabilir bir dünya" kavramı ve "sürdürülebilir enerji geleceği" ile ilgili çalışmaların önde gelenleridir. Türkiye'nin de taraf olduğu Kyoto Protokolü, özellikle karbon salınımı, ozon tabakasına olumsuz etkileri bilinen "sera gazı" etkisi ve yenilenebilir enerji kaynakları konusunda temel referans noktasıdır.
BM Uluslararası İklim Değişikliği Paneli, değişik kimyasal bileşiklerin sera gazı etkilerini genel kabul görür biçimde saptamıştır.

LPG Faydaları:

LPG Yüksek Oktan Sayısına Sahiptir
LPG Normal benzine ve süper benzine oranla LPG daha yüksek oktan sayısına sahiptir; bu sayede motordaki yanma daha düzenli olur, motorun verimi artar. Yüksek verim sağlar.

LPG Diğerine Oranla Motorların Daha Sessiz Çalışmasını Sağlar
Karbüratöre ve enjektöre gaz halinde geldiğinden motor daha sessiz ve titreşimsiz çalışır. Sesi önler.

LPG Motoru Temiz Tutar Ve Ömrünü Uzatır
Asit ve karbon artığı bırakmadığından motorun ömrü uzar ve daima rahat çalışır.

LPG Güvenlidir
LPG kullanılan araçlardaki donanım ve depolar diğerlerine nazaran çok daha dayanıklı malzemelerden üretildiği için daha güvenlidir.

LPG Çevre Dostudur
LPG kullanan araçlar atmosfere daha az miktarda zararlı gaz bırakır. Bu da bizler için solunacak daha temiz bir hava ve daha yeşil bir çevre demektir.

Google Kelime Bulutu: Firmamız, Konya LPG, Konya LPG Atiker, LPG Konya, Atiker, LPG Fiyatları, LPG Tankları, LPG Sıralı Sistem Konya, Lpg Dönüşüm Konya, LPG Sıralı Sistem Konya, LPG Atiker Konya, LPG Dönüşüm, Atiker Konya Fiyat, LPG Tank Fiyatları Konya, Lpg Konya, Lpg Konya Fiyatları, Lpg Firmaları, Lpg Fiyatları, Otogaz Konya, Lpg Ürünleri, Lpg İlanları, Lpg Sanayi, Lpg Sektörü